Rozstrzygnięcie konkursu "Wakacje z książką"

W ramach naszego - działającego od 2018 roku - Klubu Młodego Czytelnika zaprosiliśmy uczniów szkół polonijnych do udziału w wakacyjnym konkursie "Wakacje z książką". Celem konkursu była promocja czytania i zachęcenie do włączania książek w codzienne życie. Zadaniem uczestników było przeczytanie dowolnej książki podczas wakacji i wykonanie do niej ilustracji.

Pomysłodawczynią i koordynatorką konkursu była pani Irena Woźniak, dyrektor szkoły. Inicjatywa miała na celu rozbudzenie w dzieciach miłości do literatury, uświadomienie im i ich rodzicom korzyści płynących z czytania oraz zachęcenie do rozwijania tego nawyku na co dzień. Istotnym elementem konkursu była także współpraca między szkołami polonijnymi zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie.

W konkursie wzięli udział uczniowie z wielu szkół, m.in.:

• Polska Szkoła Dokształcająca im. Henryka Sienkiewicza, Brooklyn, Nowy Jork
  • Polska Szkoła im. Marii Montessori, Livingston, Szkocja
  • Polska Szkoła im. św. Fabiana, Bridgeview
  • Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Stanisława Kostki, Manchester, Anglia
  • Polska Szkoła im. Króla Kazimierza Wielkiego, Orland Hills
  • Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. Zbigniewa Herberta, Palos Heights

Dodatkowo, piękne prace do interesujących książek nadesłali także uczniowie z Polski z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Królowej Jadwigi w Jaworznie. Ciekawym aspektem konkursu były prace i nagrania uczennic z Kenii, które przesłały pozdrowienia w języku polskim.

Wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni dyplomami. Prace podzielono na trzy kategorie wiekowe, a w każdej z nich przyznano równorzędne miejsca ze względu na wysoki poziom artystyczny i trudności w wybraniu najlepszej pracy. Każda z ilustracji zasługiwała na uznanie, a my serdecznie dziękujemy za udział w konkursie!

Pamiętajmy, że regularna praca z książką wzbogaca słownictwo i poprawia umiejętności językowe. Książka bawi, uczy i motywuje. Z myślą o rozwijaniu pasji czytelniczej, już na początku roku szkolnego, dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji "Dzień Głośnego Czytania", który przypada na 29 września.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/szkolaherberta, gdzie można zobaczyć, jak pięknie czytają uczniowie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. Zbigniewa Herberta.

Dziennik Związkowy Wyświetl wszystkich